Narrow vertical large specyfikacja

Specyfikacja

1. Kafle cementowe

Normy techniczne: płytka nawierzchniowa cementowa typu A, S, G, i twardości SH 70. Kafle spełniają normy PNN 1339 w zakresie nasiąkliwości, ścieralności, wytrzymałości na zginanie i normy PNN 13813 - w zakresie twardości.

Ważne: Kafle w każdych warunkach wymagają impregnacji.

Tolerancja grubości: grubość kafli to: 1,8 cm +/- 1 mm.

Nie ma dwóch identycznych kafli: kafle wykonywane są całkowicie ręcznie, dlatego możliwe są nieznaczne różnice w kolorach i drobne niedoskonałości wzoru. Na tym jednak polega także urok kafli  - patrząc na posadzkę od razu widać, że to dzieło ludzkich rąk. Kafle mają nieregularne krawędzie, które warto przed instalacją delikatnie spolerować papierem ściernym. Mogą też pojawiać się mikropory.

Posadzka wykonana z kafli wygląda od razu jakby była w tym miejscu od zawsze. Kafle po zainstalowaniu sprawiają wrażenie jakby miały kilkanaście lat - czas jednak im służy: płytki się patynują i nabierają satynowego połysku, kolory stają się głębsze.

Fuga: wielkość fugi ok 1 mm. Najbezpieczniejsza jest fuga wykonana ze specjalnego cementu i piasku kwarcowego. Fuga ta ma neutralny szary kolor, należy wziąć to pod uwagę przy wyborze kafli w bardzo jasnych odcieniach. Innej fugi mogą używać tylko doświadczeni wykonawcy i tak koniecznie wykonawszy wcześniej próbę. Fuga gotowa nie może zawierać pigmentów i przed użyciem musi mieć postać proszku nie pasty.

Kafle nie nadają się do zastosowania na zewnątrz, chyba, że pomieszczenie jest zadaszone. 

Kafle zachowują się podobnie jak marmur zarówno pod względem wytrzymałości jak i brudzenia (są marmurowo-cementowe). Kafle brudzą się dużo bardziej niż kafle ceramiczne i pomimo impregnacji nie są całkowicie odporne za plamy z kwasu (czyli np. cytryny, wina) oraz z tłuszczu, zwłaszcza gorącego tłuszczu - aczkolwiek ślad maleje z czasem. 

Pielęgnacja: kafle należy pielęgnować je wyłącznie łagodnymi obojętnymi preparatami np. mydłem do kamienia lub innym delikatnym mydłem (typu Biały Jeleń) i innymi preparatami nadającymi się do posadzek marmurowych. Co jakiś czas warto umyć posadzkę lub ścianę mocniejszym preparatem do czyszczenia kamienia, np. PS87 firmy Fila, a na utrzymujące się plamy możemy polecić także specjalne odplamiacze.

Z biegiem lat kafle stają się coraz bardziej wytrzymałe i patynują się, więc łatwiej utrzymać je w czystości, a kolory nabierają głębi.

W przypadku posadzek co 5-7 lat warto zamówić specjalną ekipę do czyszczenia marmuru, a po zakończeniu czyszczenia i wyschnięciu kafli dodatkowo zaimpregnować je, będą wtedy służyć przez całe dziesięciolecia.

Kafle nadają się nad ogrzewanie podłogowe. Można zainstalować je pod prysznicem pod warunkiem zastosowania odpowiedniej hydroizolacji i odpowiedniego zaimpregnowania.

Kafle cementowe są barwione w masie na głębokość  do ok. 5 mm.

Surowce użyte do produkcji kafli: mączka marmurowa, cement szary, cement biały portlandzki, piasek, pigmenty mineralne (nieorganiczne).

Kafle są dostępne w następujących rozmiarach (patrz rysunek):

  1. kafle kwadratowe o wymiarach 20x20 cm o grubości 1,8 cm (+/-1mm); waga 1 m2 kafli ok 36 kg
  2. kafle heksagonalne o wymiarach boku 11,5 cm, wysokości 20 cm i grubości 1,8 cm (+/-1mm); waga 1 m2 kafli ok 36 kg
  3. cokoły cementowe o wymiarach 20x10 cm i grubości 1,8 cm (+/-1mm)
Na indywidualne zamówienie możemy dociąć kafel do wymiarów 10 na 10 cm lub innych wymiarów uzgodnionych z klientem.

Gwarancja: udzielamy rocznej gwarancji na kafle pod warunkiem zainstalowania ich i pielęgnacji zgodnie z naszą instrukcją. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych.


2. Mozaika ceramiczna typu „gorsecik”

Mozaika ceramiczna typu „gorsecik” jest wykonana metodą cięcia z najwyższej jakości ceramiki nieszkliwionej typu granitogres, barwionej w masie.

Normy techniczne: płytka ceramiczna prasowana na sucho o nasiąkliwości Eb <0,5% do użytku zewnętrznego i wewnętrznego, spełniająca normę EN 14411:2012.

Mozaika jest sprzedawana luzem na sztuki (w przeliczeniu na 1m2) lub klejona na siatce w plastrach o powierzchni ok 31,5 x 31,5 cm.

Wielkość płytki : 3,8 x 4,6 x 0,6 -0,8 cm, waga 1 m2 mozaiki ok 18 kg; na 1 m2 wchodzi 645 płytek.

Fuga: w przypadku płytek klejonych na plastrach fuga wynosi ok . 1,5  mm +/-0,5 mm. Różnice te po zainstalowaniu mozaiki są niewidoczne. Zalecamy fugowanie kafli fugą w innym kolorze niż gorseciki, aby wzór był ładnie widoczny. Tradycyjnie stosowana była fuga w kolorze szarym.

Ważne: wszelkie reklamacje dotyczące wzoru, koloru lub uszkodzeń mechanicznych mozaiki należy składać przed zainstalowaniem mozaiki na podłodze. W przypadku indywidualnych wzorów konieczne jest ułożenie mozaiki na sucho na podłodze przed przystąpieniem do klejenia i upewnienie się, że wzór jest prawidłowy.

Uwaga: możliwe są niewielkie różnice w odcieniach poszczególnych, mogą także pojawić się minimalne różnice w ich grubości. Przed zainstalowaniem gorsecików należy oderwać folię samoprzylepną, żeby uniknąć ew. różnic wysokości po zainstalowaniu mozaiki.

 

Pobierz pliki: